RALIUL TRANSILVATIEI - Rezultate dupa prima zi - Vineri Bravo Sebi - TopicsExpress

RALIUL TRANSILVATIEI - Rezultate dupa prima zi - Vineri Bravo Sebi ! Multa bafta si azi ! Autoworld Transilvania Rally 2013- ziua 1: Delecour este lider dupa o zi plina de evenimente Posted by Razvan Codorean / Motor Media Team on June 22, 2013 Chiar daca a propus doar 3 probe speciale, prima zi a Autoworld Transilvania Rally 2013 i-a tinut pe fani cu sufletul la gura pana tarziu in noapte. Inaintea startului, clujenii au asteptat cu sufletul la gura vesti legate de Bogdan Marisca, pilotul Napoca Rally Academy, care este si organizatorul competitiei, lovind masina la antrenamentele din preziua intrecerii. In cele din urma Marisca a putut lua startul gratie eforturilor echipei de asistenta condusa de Varu’ Nicu. Primele probe ne-au aratat un Francois Delecour extrem de determinat dupa excluderea de la Tulcea. Francezul, campion in exercitiu si lider la zi al ierarhiei absolute, si-a adjudecat atat prima trecere pe proba mixta Faget, cat si Superspeciala Polus Center, si se instala pe prima pozitie. El era secondat, la 5,4 secunde, de Vali Porcisteanu, laureatul competitiei interne din 2011, pilot care a revenit in competitie dupa ce a absentat la Delta Rally. Pitesteanul a fost al doilea pe PS1 si chiar daca a ocupat doar locul 4 pe Superspeciala, la egalitate cu Edwin Keleti, a ramas principalul rival al lui Delecour in acest start de competitie. Marisca era pe locul 3, dar a avut din nou emotii dupa ce a lovit o bordura in ultimul viraj al PS2. Din fericire pentru clujean, chiar daca a ajuns in parcul de service pe janta, a putut sa continue dupa o noua demonstratie de maiestrie contra-cronometru a mecanicilor. Rezultatele primelor doua probe au fost marcate si de problemele lui Szabo, care s-a confruntat cu o defectiune a pompei de diferential, fapt care l-a scos din lupta pentru podium, respectiv Manu Mihalache. Acesta din urma a predat carnetul dupa PS2 dupa ce motorul masinii sale nu functiona optim din pricina unei defectiuni. Disputata in noapte, proba cu numarul 3 a fost castigata de Vali Porcisteanu, acesta impunandu-se cu un avans de 1,5 secunde in fata lui Francois Delecour. Bogdan Marisca s-a situat pe locul trei, terminand la 3,3 secunde de timpul de referinta. La sosirea in parcul de service, Delecour a precizat ca a lovit ceva inainte de intrarea pe zona de macadam, iar acest incident l-a scos un pic din ritm. El ramane insa lider in ierarhia raliului la finele primei zile, cu un avans de 3,9 secunde in fata lui Porcisteanu si de 12,9 secunde de Marisca. David Botka a terminat pe 6 proba de noapte, dar ocupa locul 4 in clasamentul general. Disputa extrem de interesanta si la doua roti motrice. Liderul la zi, Alex Filip, a ocupat doar locul 3 la prima trecere pe Faget si chiar daca s-a impus in Superspeciala ocupa aceeasi pozitie si-n ierarhia consemnata la sosirea in primul parc de service. Primele locuri erau ocupate de Adrian Raspopa, care a inceput competitia in ritmul care i-a adus si victoria din etapa precedenta, de la Tulcea, si Sebi Barbu. Pe proba de noapte insa Filip a obtinut cel mai bun timp, profitand si de o usoara iesire in decor a lui Raspopa. El a fost urmat de Sebi Barbu la 0,7 secunde, adica fix ecartul care-i despartea inaintea PS3, astfel ca termina ziua intai la egalitate perfecta cu pilotul sibian. Raspopa este pe trei si are de recuperat 13,5 secunde pentru a ajunge la nivelul fruntasilor. Raul Badiu a fost cel mai rapid pilot la Clasa 9. El conduce in clasament cu un avans de 14,5 secunde in fata lui Vlad Cosma si a fost mai rapid cu 19,3 secunde comparativ cu Florinel Tincescu, aceasta fiind si ordinea primilor 3 in Cupa Dacia. La Clasa 11, dupa ce si-a adjudecat ambele treceri pe Faget, Danny Ungur a luat deja un avans important, 20,4 secunde, fata de Emanuel Ilina, cel care a revenit oficial in competitia interna. Locul 3 este ocupat de Dorin Banciu, la 50,9 secunde de lider. Demna de remarcat si prestatia lui Bogdan Cuzma, autorul celui mai bun timp absolut pe Superspeciala, la comenzile unui Renault Clio.
Posted on: Sat, 22 Jun 2013 04:40:16 +0000