COMENTARIUL ETAPEI CALARASI-CERNICA 3-1 Dupa doua meciuri in care - TopicsExpress

COMENTARIUL ETAPEI CALARASI-CERNICA 3-1 Dupa doua meciuri in care a evoluat constant, incasand cate patru goluri, Dunarea Eleven a obtinut o gura de oxigen. Elevii lui Mirel Condei au trecut cu 3-1 de Progresul Cernica si au mai potolit gura targului. Clubul condus de catre Costica Stefan are o problema chiar in interior. Cineva trebuie sa scoata merele stricate din lada. Victoria din aceasta dupa-amiaza doar amana momentul. Scorul afisat la finalul jocului pe tabela de marcaj lasa impresia ca atacantii Dunarii Eleven au trecut de apararea adversa ca printr-un grup de oameni linistiti si dati pe incet incat sa auda vuietul temporar diminuat al unui oras ce si cauta bucuria in tribunele stadionului. Insa misiunea nu a fost una tocmai usoara daca ne gandim ca antrenorul Mirel Condei nu l-a avut la dispozitie pe cel mai in forma jucator al sau din prima jumatate a turului, Razvan Huzuneanu, care a privit meciul din tribuna din cauza cumului de cartonase galbene, si pe Marin Tudor, suspendat pentru trei etape dupa cartonasul rosu primit in meciul cu CS Afumati. In plus, a lipsit si Ionut Olteanu, catastrofal la Voluntari, accidentat acum. Dar tot raul spre bine. Razvratitul Bogdan Topor a fost titularizat fundas central, langa Marius Nicodim, in vreme ce novicele Sescioreanu si-a gasit locul in banda stanga. In prima repriza, spectacolul din teren a fost unul apropiat de ceea ce vedem sambata de sambata in Liga Tractoristilor. Firesc, din moment ce Calarasiului ii tremura fundul, iar oaspetilor li s-au acordat lovituri libere chiar si la cel mai nevinovat contact. E semn ca ceva se intampla la Dunarea Eleven. Ori jucatorii de acum mai au de patimit din cauza tepelor din trecut, ori cei de la protocol trebuie sa lase locul altora. Cel putin in prima repriza, elevii lui Mirel Condei au fost arbitrati astazi ca o echipa oaspete. Avand un plus de calitate, dat de valoarea individuala a jucatorilor, calarasenii au reusit sa deschida scorul. Bodo Kanda a punctat in minutul 33 la o faza in care ambele tabere au dovedit multe stangacii. Norocul tine insa cu cei mai buni. Schimbarea tabelei a descatusat echipa gazda. Convinsa ca adversarul nu ii poate obstructiona calea spre victorie, Dunarea Eleven a fortat desprinderea imediat dupa pauza. Bodo Kanda si-a completat ziua buna cu o pasa decisiva pentru Super Mario Serban, iar atacantul lui Mirel Condei a smuls ropote de aplauze printr-o scarita pe care o vezi doar la marii fotbalistii si tabela s-a facut 2-0. Gazdele nu s-a retras si au continuat sa marsaluiasca, astfel ca n-a mai trecut multa vreme pana cand scorul s-a facut 3-0. A marcat Mircea Stefan. Nu va grabiti cu aplauzele, a facut-o din penalty. Iar daca vreti sa va linistiti, aflati ca fiul presedintelui a primit astazi cel de-al patrulea cartonas galben si nu va evolua sambata, la Liesti. Asta inseamna ca Dunarea Eleven chiar poate spera la o victorie cu moldovenii, in ciuda faptului ca acestia s-au impus astazi, in derby-ul local disputat pe terenul celor de la Otelul II Galati, scor 1-0. Meciul nu s-a incheiat pana cand oaspetii nu au punctat si ei. Reusita celor de la Cernica poarta semnatura lui Enciu si a venit dintr-un penalty corect acordat. Dunarea: Popa – Cainaru, Topor, Nicodim (Draganita), Sescioreanu – Kanda, Matei, Petre (Bertea), Andrei – Stefan (Gheorghe), Serban (Ispas). Antrenor: Mirel Condei. SURSA:sportcalarasean.ro- STEFANESTI-POPESTI LEORDENI 1-1 Stefanesti: 12 Oprea – 13 Niculae, 3 Avram, 4 Voineag, 5 Burnea – 20 Alecsandru, 21 Marinaș, 8 Dinu, 9 Balan – 10 Florea, 11 Negrea. Rezerve: 1. Manciu, 14 Pacinschi, 24 Dumitru, 15 Marinescu, 16 Gheorghe, 17 Cîrloganu, 27 Oșca. Popesti: 1. Voicu – 15 Moldoveanu, 6 Ticlea, 2 Șerbănescu, 20 Ungureanu – 5 Popică, 14 Cristea, 13 Simion, 7 Alexe – 4 Duca, 8 Urucu. Rezerve: 12 Nicolae, 17 Vasile, 16 Stefan, 18 Mărgărit, 10 Romanescu, 11 Petcu, 19 Alexandru. Min 55, Mărgărit trage puternic de la 35 de metri din lovitura libera, mingea este deviata si apoi este prinsă de Oprea fara emotii, dar stupoare, acesta se afla în poartă. Goool Popești. 0-1 Min 80, Ticlea face penalty. Execută Bălan si face 1-1. GOOOL STEFANESTI! sursa:ilfovsport.ro- OTELUL II GALATI-SPORTING LIESTI 0-1 Derby-ul sufernței din Liga a III-a, dintre cele două echipe gălățene, FC Oțelul II și Sporting Liești, a fost câștigat de nou promovată, la limită 1-0, după ce la pauză scorul a fost 0-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Ciprian Teleagă în minutul 75. Cei de la Liești au mai marcat o dată prin Valentin Dorojan, însă golul a fost anulat. Același Dorojan a fost aproape de a majora diferența pe tabelă însă acesta a nimerit bara. Sporting Liești a evoluat în formula: Nicușor Măstăcan-Ștefan Scutaru, Ciprian Telagă, Andrei Petrea, Alexandru Postolea-Dragoș Voicu, Daniel Voicu, Laurențiu Vasile Nastea, Ștefan Adamache-Cristian Bahnașu, Robert Stoica. Au mai evoluat: Valentin Dorojan, George Ancerenco, Laurențiu Vieru. Antrenori: Doru Buciumeanu, Ionel Crihană, Ion Stoica. După victoria de astăzi, a doua din Liga a III-a, Sporting Liești ajunge la 6 puncte în clasament, golaveraj 7-12, iar FC Oțelul II rămâne la 7 puncte, golaveraj 6-10. Pentru Sporting Liești urmează un nou meci pe teren propriu, sâmbătă, 12 octombrie, de la ora 15.00, va întâlni Dunărea Călărași. FC Oțelul II va juca etapa viitoare, vineri, 11 octombrie, de la ora 15.00, la Popești-Leordeni cu Gloria. SURSA:sportgalati CONPET CIRESU-CALLATIS MANGALIA 1-0 Victorie uriaşă pentru Conpet Cireşu, dar greul abia acum urmează! Marţi după amiază, în prezenţa câtorva zeci de spectatori, pe stadionul „Municipal” din Brăila a avut loc partida din cadrul etapei cu numărul şapte din cadrul ligii a treia la fotbal între Conpet Cireşu şi Callatis Mangalia. Chiar dacă formaţia de pe litoral se afla pe locul şapte înaintea acestui meci şi brăilenii ocupau poziţia a zecea, Conpet Cireşu a fost echipa ceva mai bună pe teren decât adversara ei reuşind să se impună în final cu scorul de 1-0 (1-0). Partida în sine nu a fost una aşa de spectaculoasă iar „cireşarii” au fost destul de pragmatici pentru a-şi atinge obiectivul şi anume câştigarea tuturor punctelor puse în joc! Prima fază de poartă a aparţinut constănţenilor, în minutul 4, atunci când Stănciulescu a avut o intervenţie salutară de ultim moment în faţa lui Enis Cogali la 10 metri de poarta apărată de Tudor! Apoi în minutul 14 Şicu scapă singur spre poarta brăileană dar trage alături! Replica brăilenilor vine prompt în minutul 16 când Vlas respinge greu în corner mingea şutată de Crăciun de la 20 de metri. După aceea jocul nu mai are niciun interes până la faza din minutul 41, atunci când formaţia antrenată de Vasile Darie şi Ionel Ivan reuşeşte să înscrie singurul gol al meciului: Costache a pătruns pe partea stângă până la linia de poartă, a întors excelent pentru Iulian Bogoş iar şutul plasat al acestuia de la 10 metri l-a învins pe experimentatul Vlas: 1-0! Aceasta a fost ultima fază notabilă a primei reprize la finalul căreia Conpet Cireşu avea avantaj minim pe tabelă, dar suficient pentru obţinerea celor trei puncte puse în joc! După pauză se joacă după acelaşi scenariu, cu brăilenii pe post de conducători ai ostilităţilor din teren, dar şi constănţenii au posibilitatea (şi ce posibilitate!) să restabiliască egalitatea. Partea secundă începe bine pentru brăileni dat Niţă (min. 51) şi Costache (min.55) ratează cu puţin desprinderea pe tabela de marcaj! Apoi în min. 59 are loc o fază identică cu aceea din care Conpet Cireşu a deschis scorul, numai că de această dată mingea a fost întoarsă de la linia de fund de către Bogoş iar şutul expediat de Radu Alin este respins de Vlas! Jocul va deveni apoi unul plictisitor până în minutul 71, atunci când Doicaru s-a aflat singur singurel faţă în faţă doar cu portarul Tudor, însă mingea trimisă de la marginea careului brăilean de jucătorul constănţean trece milimetric pe lângă poarta Conpetului! Electrizantă ocazie a oaspeţilor care-l determină pe antrenorul lor Bănică Oprea să-şi smulgă părul din cap! Iar în minul 74 a venit rândul lui Şicu să-l exaspereze pe propriul antrenor, când acesta şutat pe colţul lung dar şi pe lângă poartă într-o fază în care nu-l avea în faţă decât pe portarul brăilean. Scăpaţi cu faţa curată de această ultimă viitură a oaspeţilor, brăilenii sunt la un pas de face 2-0, dar Nicoliţă a încercat un lob spectaculos în faţa lui Vlas, în locul unui şut simplu plasat pe lângă acesta de la vreo 10-12 metri uşor lateral dreapta. Conpet Cireşu - Callatis Mangalia 1-0 (1-0) Iulian Bogoş (min. 41) Conpet: Tudor – Dumitaşcu, Ilie, Stănciulescu, Costache (min. 85: Grozea) – Bogoş, Balaban, Crăciun – Niţă, Radu (min. 81: Ghe. Viorel), St. Nicoliţă. Antr: Vasile Darie şi Ionel Ivan Callatis: Vlas – Dumitrescu (min. 46: Doicaru), Azmi (min.82: Andrei), Florea, Eracai – Prodan, Erdinici Cogali, Calagi, Vărzaru – Enis Cogali, Şicu (min. 84: Anghel). Antr: Bănică Oprea. Cartonaşe galbene: Stănciulescu/ Florea, Enis Cogali A arbitrat foarte bine Cristian Georgescu (Bucureşti) ajutat la cele două tuşe de asistenţii Liviu Burlacu şi Ionuţ Dimache (ambii din Ialomiţa) SURSA:LIGA2.RO VIITORUL AXINTELE-CS AFUMATI 1-1 CS Afumati a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata ieri in deplasare la Axintele, in etapa a 7-a a Ligii a III-a. Gazdele au deschis scorul prin executia superba a lui Robu din min. 14, egalarea venind in min. 33 in urma unei actiuni Florea - Vlada, cel din urma inscriind golul care a adus un punct afumatenilor. Acesta a fost si scorul final al partidei, dar meciul a fost unul disputat, cu multe faze de poarta, ambele echipe trecand pe langa golul victoriei. Pentru CS Afumati urmeaza inca o deplasare grea vineri, la Voluntari. -SURSA:csafumati.ro-
Posted on: Wed, 09 Oct 2013 14:24:49 +0000