CRONICA MECI Un nou joc amical in care echipa fetesteana a - TopicsExpress

CRONICA MECI Un nou joc amical in care echipa fetesteana a incercat mai multe variante de echipe in care a cautat sa dea posibilitatea tuturor fotbalistilor sa joace si sa adune cat mai multe minute pentru campionatul care se apropie cu pasi repezi.Ca de fiecare data rezultatul la un meci amical trece pe plan secund deoarece antrenorii cauta sa vada la lucru pe toti cei din lot si astfel sa-si faca o parere cat mai exacta de capacitatile de efort ale fiecarui jucator in parte.Evident ca la orice meci amical sunt si plusuri dar si minusuri.Partea cu minusurile se va insista mai mult la antrenamentele ce urmeaza dar din pacate zilele urmatoare caldura da mari batai de cap tuturor si evident ca si fotbalistii sunt tot oameni si sufera foarte mult la aceste temperaturi foarte ridicate si capacitatea organismului de a raspunde la maxim in asemenea conditii este una redusa.Asa poate fi explicat si modul in care nu toti cei din teren s-au exprimat bine si poate ca acesta este si principalul motiv pentru care am terminat doar la egalitate cu echipa calaraseana.Oaspetii chiar daca vor juca sezonul viitor doar la liga4 a judetului calarasean au in lot cativa jucatori foarte buni care pot face fata oricand nivelului de la liga3,mai ales ca au pe banca tehnica si un antrenor priceput in persoana lui Virgil Bogatu cel care si-a propus sa faca din trupa modeleana o echipa buna si sa atace cu ea promovarea,mai ales ca la Modelul beneficiaza si de sprijin financiar dar si de conditii bune de pregatire. Oaspetii au inceput acest meci cu echipa pe care se vor baza in campionat in special cu titularii si acest lucru s-a si vazut.Inca din primele 30 minute au condus cu 2-0 si la pauza au inceput sa schimbe tactica probabil doborati si de caldura dar si de efortul depus in prima parte.Am ratat si noi cei drept cateva ocazii de a marca in prima repriza dar la pauza avantajul a fost de partea oaspetilor. Certati bine la pauza de conducerea tehnica fetestenii aveau sa intre in teren cu mai multa incredere si dorinta mai ales ca si regimul tactic se schimba.Mizam mai mult pe cartea atacului si impingem jocul in jumatatea calaraseana.Spargem gheata si noi pe o caldura sufocanta cand Ivan se dovedeste inspirat si trimite in poarta la o lovitura libera.1-2.Apar schimbarile masive in ambele tabere si acest lucru se cunoaste,deoarece rezervele oaspetilor nu se pot ridica la acelasi nivel cu titularii din prima parte.Finalul apartine echipei noastre care cauta golul egalizator in incercarea de a scopate macar un egal din acest meci.Paraschiv se dovedeste omul potrivit si aduce egalarea fiind la cel de-al doilea gol in aceste meciuri de pregatire dupa cel din jocul amical cu Dunarea si se pare ca intradevar ai prieste foarte mult aceste meciuri cu echipele calarasene.Sa speram ca forma buna pe care o traverseaza si apetitul de gol va fi pastrat si pentru campionatul care se apropie cu pasi foarte repezi. Un meci terminat la egalitate 2-2 dar cu un joc care a aratat ca mai avem mult de lucru pana sa atingem acel nivel maxim.Timp ar mai fi ceva dar vremea aceasta foarte calduroasa ne da peste cap planurile de fiecare data.Cu greu poti sta la umbra darmite sa mai si alergi si sa depui efort la temperaturi care depasesc la ora antrenamentelor peste 34 grade C in aer iar cu siguranta la nivelul solului ating chiar si 45 grade C.Din pacate aceleasi conditii le vom avea si sptamana aceasta si nu sunt sanse ca ele sa scada in zilele in care ar trebui sa aibe loc antrenamentele.Nu avem ce face si vom merge mai departe deoarece si la sfarsitul lunii cand vom debuta la prima deplasare la Ciresu tot asa este preconizat sa fie.Continuam pregatirile la baza din localitate si e posibil sa avem planificat o alta partida de verificare. La acest meci a fost rulat tot lotul valid de catre tehnicienii fetesteni.Nu au aparut accidentari serioase si ne putem baza mai departe pe toti componentii lotului. -articol de marian radulescu 20.08.2013 fetesti-
Posted on: Tue, 20 Aug 2013 08:36:03 +0000