Etapa 1 a Campionatului Juniori C: SĂGEATA POPRICANI - LICEUL CU - TopicsExpress

Etapa 1 a Campionatului Juniori C: SĂGEATA POPRICANI - LICEUL CU PROFIL SPORTIV IAŞI 5 - 5 (2 - 3) Emoţiile şi tracul debutului şi-au pus amprenta asupra echipei mult mai mult decît mă aşteptam. Două greşeli copilăreşti, stupide şi, în min.3 era deja 2-0 pentru oaspeţi. Părea că ne îndreptăm spre o catastrofă, dar ambiţia, dăruirea, spiritul de echipă şi (nu-i deloc o exagerare!) ştiinţa jocului, a făcut că Săgeata să preseze, să-şi maseze adversarul în propriul teren. Min.18, corner Turceanu de pe partea dreaptă, execuţie şutată, la semînălţime, cap Ciorlando, gooool! 1-2. Contraatac LPS, ofsaid nesemnalizat 1-3. Min.30, din nou corner de pe dreapta, acelaşi Turceanu la serviciu, acelaşi Ciorlando la finalzare: 2-3. Scor cu care se şi intră la pauză, după o oczie monumentală a Săgeţii. Vîrfurile Tudosă şi Aftanase se încurcă reciproc, în pozie centrală, la 6 metri de poartă şi nu reuşesc să introducă mingea în plasă. Repriza a doua începe în aceleaşi coordonate: presiune constantă a Săgeţii, ratări, contre norocoase (sprijnite deseori de arbitri) şi se face 2-4. Schimbare inspirată: iese crispatul Gorgos şi intră Nedved. Săgeata se joacă, pur şi simplu, cu ocaziile, dar Nasser Dragomir nu iartă, punînd mingea în vinclu, dintr-o lovitură liberă perfect executată din lateral drepta, de la cca 25 m. 3-4. Săgeata reintră în joc, meciul se încinge, oaspeţii faultează repetat, lucru privit cu multă îngăduinţă de arbitri. Min.55, corner de pe dreapta, din nou Turceanu, lupte grele în careul LPS, iar micuţul Nedved profită şi aduce egalarea. 4-4. Două minute mai tîrziu, acelaşi Nedved îşi salvează echipa, respingînd de pe linia porţii. Min.60, Aftanase scapă singur spre poartă, este faultat din spate. Doar lovitură liberă de la cca 30m, poziţie centrală. Execută portarul Adelin Enuţă, care înscrie printr-o torpilă ce se duce în vinclul din stînga. Săgeata preia conducerea. 5-4! Arbitrii îşi iau rolul în serios şi pun umărul din greu pentru a salva LPS-ul de la ruşine. Orăşenii ultraselecţionaţi dau la ţurloaie de parcă ar fi făcut pregătirea de vară pe islazul comunal. Ei faultează şi tot ei obţin lovituri libere cu nemiluita! Deşi era la nici 5 m, centralul o face pe orbetele la cotul în plex primit de Nistorel. Opreşte jocul abia după 1 minut şi dictează lovitură liberă tot pentru LPS!! În ultimul minut, Ucu Radu (lovit serios la ochi) nu poate aprecia corect traiectoria unei mingi înalte şi, vrînd să degajeze, şutează în vinclul din dreapta porţii lui Adelin. 5-5 şi final de meci. Un rezultat bun pentru o echipă debutantă, dar o victorie la 2-3 goluri diferenţă n-ar fi mirat nici un spectator.
Posted on: Sat, 21 Sep 2013 12:34:43 +0000