Latovlevici a deschis scorul încă din minutul 6, printr-o super - TopicsExpress

Latovlevici a deschis scorul încă din minutul 6, printr-o super execuţie. Golul i-a fost dedicat lui Paul Pârvulescu, cel care a implinit 25 de ani chiar în ziua derby-ului. La primul meci în tricoul campionilor, fostul jucător al câinilor, Adrian Cristea putea să îşi treacă numele printre marcatori. Golul de 2-0 pentru Steaua a venit însă din partea unui adversar: camerunezul Fai a trimis mingea în propria poartă. După o primă repriză în care Tătărușanu nu a avut nicio emoție, Dinamo a început partea a doua cu șansa de a reduce din diferență prin Thomas. Nikolic a fost omul cu ratările în repriza secunda - mai întâi în minutul 49 când a scăpat singur cu Bălgrădean, iar apoi cinci minute mai târziu. Steliștii au luat apoi la țintă bara - primul care nu a reușit să înscrie pentru 3-0 a fost Nicușor Stanciu, pentru ca apoi Tănase să trimită în transversală. Dinamo a început să spere din nou în minutul 67, când Rotariu a redus din diferență. Două minute mai târziu, Tănase a fost faultat în careu de Rus, dar Latovlevici a ratat de la 11 metri. Până la final, doar Grigore, din lovitură liberă a mai avut șansa egalarii, pentru ca în minutul 90, Adi Popa să treacă pe lângă golul de 1-3. Dinamo - Steaua s-a terminat 1-2 și roș-albaștrii ajung la șase victorii consecutive în fața rivalei de moarte. Dinamo - Steaua 1-2 Au marcat: Rotariu 68 / Latovlevici 6, Fai - autogol 39 Dinamo: Bălgrădean - Rus, Durimel, D. Grigore, Fai - Elton, Thicot (Balint 46) - Matei, Curtean, Filip (Rotariu 46) - Thomas (Pape 71). Antrenor: Gheorghe Mulţescu. Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Ad. Cristea (Stanciu 46), Tănase (Tatu 82) - Piovaccari (Nikolici 46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Posted on: Sun, 11 Aug 2013 22:49:38 +0000