SA NE SPIONAM ADVERSARII DIN SERIE(PARTEA7) FC VOLUNTARI fc - TopicsExpress

SA NE SPIONAM ADVERSARII DIN SERIE(PARTEA7) FC VOLUNTARI fc voluntari-unirea slobozia 5-0 Dupa Dunarea Ciocanesti, Ilie Oana Bucuresti si Dunarea Calarasi, Unirea Slobozia s-a inscris si ea pe lista echipelor umilite de FC Voluntari in Cupa Romaniei. Ilfovenii au trecut cu 5-0 de formatia ialomiteana antrenata de catre Adrian Mihalcea si mai au nevoie doar de o victorie pentru a ajunge sa dea piept cu o formatie din Liga I. FC Voluntari este singura echipa din Seria C2, in care va activa si echipa noastra care mai este angrenata in Cupa Romaniei. In turul patru, desfasurat astazi, au mai jucat Sporting Liesti de Sus, 0-1 cu Dunarea Galati, si Viitorul Axintele, 1-3 cu Farul Constanta. SC FC VOLUNTARI (IF) - FC Unirea 04 Slobozia (IL) 5-0 Voduţ (9, 42), S. Rădoi (45), Marinkovici (89, 90+1) Acest meci a fost jucat ieri si a contat pentru turul4 al cupei Romaniei. VIITORUL AXINTELE CS Viitorul Axintele (IL) - FC FARUL CONSTANŢA (CT) 1-3 pentru ialomiteni a inscris Gheorghiu.Acest meci a fost jucat ieri si a contat pentru turul4 al cupei Romaniei. Cu o echipă formată pe ultima sută de metri, FC Farul Constanţa a debutat perfect în noul sezon, învingând ieri, în deplasare, cu 3-1, în turul al IV-lea al Cupei României la fotbal, formaţia din Liga a III-a Viitorul Axintele. Echipa pregătită de Ion Răuţă a tranşat soarta calificării din primele 20 de minute, marcând rapid două goluri. Scorul a fost deschis încă din primul minut, când Ivanovici a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat mingea puternic, din unghi, pe lângă portarul advers. Diferenţa s-a dublat în min. 17, după ce Igiroşanu a pătruns pe centrul apărării adverse şi a trimis plasat balonul, fără şanse pentru goalkeeper-ul advers. Constănţenii au continuat să domine, dar golul al treilea a picat abia în debutul reprizei secunde, când N. Creţu a şutat puternic de la 20 m. Pe final, oaspeţii au profitat de o nesincronizare în defensiva Farului şi au redus din handicap, dar gruparea de pe litoral a obţinut calificarea fără probleme. În plus, diferenţa liniştitoare a făcut ca în teren să intre şi noua achiziţie Cristian Silvăşan, chiar dacă acesta venea după trei săptămâni de pauză. Luca și Gheorghiu, la Axintele Viitorul Axintele o ia de la capăt și face acest lucru cu o echipă mult schimbată față de campionatul trecut. Pană, Tache, Pintilie, Simion, Florea, Ionel, Stan, Stoica și Andrei au părăsit echipa. În locul lor au venit Chiva, Mihalache, Dumitrescu, Frangu, Matei. Mai nou, a fost adus portarul Alexandru Dănciulescu, 20 de ani, care aparține lui Dinamo, drept pentru care Bogdan Popescu, și el adus în această vară, va fi împrumutat la Vișina Nouă. Cele mai sonore nume noi ale verii sînt foștii jucători ai Unirii Slobozia, Marin Luca (20 de ani) și Sorin Gheorghiu (21 de ani). Aceștia au evoluat în repriza secundă a meciului amical cu Rapid, disputat în week-end-ul trecut la Axintele și terminat cu scorul de 4-1 pentru feroviari. Pentru Axintele a marcat Sorin Buca. Lotul Viitorului Axintele pentru noul sezon Portari: Răduță, Dănciulescu, Sava Fundași: Vasile, Chiva, Bucă, Oprișan, Mihociu, Matei, Bogorodiță Mijlocași: Dedu, Mihalache, Șelaru, Frangu, Dumitrescu, Robu, Tudor, Luca, Gheorghiu Atacanți: Novac, Fătu, Badea, Măzărache - ANTRENOR:Ion Nica SPORTING LIESTI CS Sporting Lieşti(GL) - FCM DUNĂREA GALAŢI (GL) 0-1 S. Cucu (75) Acest meci a fost jucat ieri si a contat pentru turul4 al cupei Romaniei. Duelul echipelor gălățene din turul IV al Cupei României a fost câștigat de echipa mai experimentată, FCM Dunărea. Echipa de liga secundă s-a impus la limită cu 1-0, după ce la pauză scorul era egal 0-0, pe terenul nou promovatei în liga a III-a Sporting Liești. Singurul gol al partidei a fost marcat pe final de meci, de fostul oțelar Sorin Cucu, în minutul 75. La Sporting Liești au evoluat și doi dintre cei patru jucători testați în amicalul de la Brăila, foști componenți ai FCM Dunărea, portarul Nicușor Măstăcan și fundașul Ciprian Teleagă. Sporting Liești a evoluat în formula: Nicușor Măstăcan-Andrei Petrea, Ciprian Teleagă, Florin Petcu, Ștefan Scutaru-Daniel Voicu, Daniel Lovin, Șteafan Adamache, George Ancerenco, Cristian Bahnașu-Robert Stoica. Au mai evoluat: Dragoș Voicu și Valentin Dorojan. Antrenori: Doru Buciumeanu, Ion Stoica, Ionel Crihană. La meciul disputat pe ”Liești Arena”, așa cum este supranumit stadionul ”Comunal” din Liești de oamenii locului, au asistat aproximativ 800 de spectatori, arena din Liești fiind arhiplină. Pentru Sporting Liești urmează debutul în liga a III-a, sâmbătă, 31 august, de la ora 18.00, pe ”Liești Arena”, cu Progresul Cernica, intrarea pentru meciul de debut în liga a III-a, va fi liberă. -articole culese din cotidianele:liga2,independentonline,sportgalati,telegraf.
Posted on: Wed, 28 Aug 2013 07:19:18 +0000