LIGA3 SERIA2 ETAPA5 rezultate si marcatori: Rapid Feteşti - - TopicsExpress

LIGA3 SERIA2 ETAPA5 rezultate si marcatori: Rapid Feteşti - Axintele 0-5 M. Luca (37), Al. Badea (43), R. Alexandru (75, 80), Fătu (83) Dunărea Călăraşi - Afumaţi 0-4 Vlada (33 - pen.), M. Ionică (54, 90, 90+1) Oţelul II Galaţi - Voluntari 0-2 Cr. Irimia (30), Fl. Tănase (82)... Ştefăneşti - Cernica 4-1 Ad. Bălan (7, 78), Ad. Negrea (18), M. Avram (42) / S. Răducan (73) Cireşu - Sporting Lieşti 4-0 S. Nicoliţă (7, 57), Alin Radu (12), M. Gheorghe (74) Callatis - Gloria Pop. Leordeni 1-0 E. Cogali (7) ETAPA VIITOARE Liga a 3-a - Meciurile Etapei 6 Oct 4, 2013 15:00 CS Afumati (IF) - ACF Rapid Fetesti (IL) Oct 4, 2013 15:00 CS Voluntari (IF) - FC Dunarea Călăraşi (CL) Oct 4, 2013 15:00 CS Progresul Cernica (IF) - SC FC Otelul Galaţi 2 (GL) Oct 4, 2013 15:00 CS Gloria Popesti Leordeni (IF) - CS CONPET Cireşu (BR) Oct 4, 2013 15:00 CS Callatis 2012 Mangalia (CT) - CS Viitorul Axintele (IL) Oct 5, 2013 15:00 CS Sporting Liesti (GL) - CS Stefanesti (IF) COMENTARIUL ETAPEI FC DUNAREA CALARASI-CS AFUMATI 0-4 In mod absolut firesc pentru ceea ce se intampla la Calarasi, Dunarea Eleven a fost umilita de catre CS Afumati chiar in prima zi de desfasurare a sarbatorii denumite pompos Zilele Municipiului Calarasi. Evenimentul este organizat de catre Primaria Calarasi si costa 2,5 miliarde de lei vechi, aproape cat tot bugetul echipei de fotbal. Cam mult, nu? Cam multi bani pentru o gasca de baieti care au transformat clubul intr-o asociatie familiala. Tribuna oficiala a stadionului Ion Comsa a fost plina cu personalitati, insa asta nu i-a impiedicat pe ilfoveni sa se impuna cu un neverosimil 4-0. Meciul a fost pregatit in stil Calarasi. In seara de dinaintea jocului, presedintele Costica Stefan, in loc sa ii incurajeze pe jucatori, a amenintat ca ii va da afara de la echipa pe cei care ofera informatii catre presa. Superb! Sa o faca! O sa ramana cu contabilul Runcu si cu “capitanul” Mircea Stefan. Atunci nu vom mai putea spune ca fiul presedintelui a fost cel mai slab de pe teren si ca este titularizat doar pentru ca e baiatul lui tata. E foarte bine ca Mircea si Costica Stefan isi vorbesc din nou. Insa ei trebuie sa uite de tot si de toate in momentul in care intra in curtea stadionului. Isi fac rau unul altuia. Jucatorul nu mai este in stare de nimic in acest moment, in vreme ce presedintele a ajuns sa fie sclavul propriilor interese familiale. Mircea are 28 de ani, nu-l mai ia nimeni la varsta asta. Trebuie pus sa joace fotbal, nu sa antreneze, nu sa sifoneze. Stop! Asta strica tot in vestiar. Dunarea Eleven acuza arbitrajul! Eliminare usoara pentru Marin Tudor, la penalty-ul din care oaspetii au deschis scorul, si offside la golul de 2-0. Ionel Ivanciu, prieten cu Costica Stefan si arbitru la nivel judetean, a fost in spatele arbitrului asistent si le-a zis celor de langa el ca golul a fost perfect valabil. Nu avea nici un motiv sa minta din moment ce presedintele Dunarii ii este prieten. Cei care au vazut meciul spun ca eliminarea lui Marin Tudor are acoperire regulamentara, dar arbitrul ar fi putut arata doar “galben” fara ca cineva sa ii reproseze acest lucru. Dar pentru asta este nevoie ca cei din conducerea clubului, oamenii de la protocol si cei care se bat cu bidineaua in piept, sa dovedeasca faptul ca sunt oameni de fotbal. Echipa nationala de futsal este tinuta in puf la Calarasi, iar Dunarea nu are nici un beneficiu pe linie sportiva din relatia cu FRF. Asta inseamna ca pe Borcea nu se gaseste doar peste, ci si fazani. Unii cu pene mari! Oricat de prost ar fi fost arbitrajul, echipa pregatita de catre Mirel Condei nu are nici o scuza. Calarasenii nu au avut nici macar o ocazie la poarta adversa. Lotul avut la dispozitie de catre antrenor este subtire din punct de vedere valoric. La fel ca la Stefanesti, s-a observat foarte simplu ca Dunarea Eleven a gresit atunci cand nu a insistat pentru Petre Penita. La echipa este nevoie de cat mai multi jucatori Under 21. Florin Bertea s-a accidentat, astfel ca in locul sau a trebuit sa fie titularizat Draganita, jucator cu un meci si un pic la nivel de seniori. Fundasul venit de la Dinamo a fost foarte slab. Ca inchizator a jucat Mircea Stefan, insa ulciorul nu duce de multa ori la apa si fiul presedintelui nu a mai repetat meciul de senzatie cu Axintele. A ajuns sa fie blamat chiar si de catre prietenii care au venit sa-l urmareasca din tribuna. Petre si cu Serban nici nu au fost pe teren. Singurii care au mai miscat ceva au fost Huzuneanu si Olteanu. Restul au fost pamant de flori. Nicodim a ramas pe banca de rezerve. Asta e semnul ca trebuie sa isi ia geanta si sa plece spre Brasov. Nu se poate ca Dunarea sa isi permita luxul de a tine pe margine un jucator care ti-a jucat impecabil in ultimele doua etape. N-are logica o asemenea alegere. Mirel Condei a fost din nou neinspirat in alegerea primul 11. A facut experimente la un meci foarte greu. Nu se poate sa faci schimbari intr-o defensiva care in ultimele trei etape ti-a jucat impecabil, introducandu-l fix pe omul care cu Axintele te-a lasat in inferioritate numerica. La un meci asa de important, mai intai iti betonezi apararea si incerci sa dai sansa unui jucator Under 21, care evolueaza in compartimentul ofensiv. Nu l-ati vrut pe Penita, dar l-ati oprit pe Daniel Gheorghe. Foarte bine, dar macar puneti-l sa joace. Topor a fost introdus in teren mai mult “la misto”. A fugit saptamana trecuta de la echipa, iar acum a fost aruncat in lupta doar ca sa isi rupa gatul. El putea fi o varianta atat pentru postul de fundas central, cat si pentru cel de inchizator. Accidentarea lui Gabriel Popa si inlocuirea lui Eugen Cinaru arata din nou ca s-a gresit atunci cand s-a hotarat ca echipa poate sta intr-un singur portar. Nu poti sa-i reprosezi vreun gol politistului de la “rutiera” care face pe antrenorul cu portarii si sta excelent intre buturi la futsal, dar fotbalul din Liga a 3-a inseamna cam mult pentru el. Nu i se poate reprosa nici unul dintre golurile incasate, situatie identica cu cea de la Voluntari, cand a scos de 11 ori mingea din poarta. Dunarea si-a luat-o urat de tot. Conducerea e mai slaba ca echipa. Este al doilea meci consecutiv in care Calarasiul primeste cartonas rosu pe teren propriu. Pentru asta nu trebuie sa raspunda nimeni din vestiar, ci oamenii care gestioneaza relatia cu FRF si cu CCA. Intr-un club de fotbalul, rolul conducerii este acela de a ajuta jucatorii si antrenorii sa castige meciurile. Scopul scuza mijloacele. Deocamdata, ca intotdeauna, la Calarasi unul e hais si altul e cia. Poate din nepricepere. Dar daca nu te pricepi, nu te mai da rotund, ca nu esti pe vecie presedinte si s-ar putea ca mai tarziu sa sufere cel caruia ii faci acum pe plac. Afumati a invins Dunarea in aceeasi maniera in care Dunarea a trecut de Fetesti. Cam asta e diferenta. -sursa:sportcalarasean.ro- Echipa pregatita de Vasile Neagu a castigat fara probleme meciul sustinut vineri in deplasare la Calarasi. Afumatenii s-au impus fara emotii, scor 0-4, in fata unei echipe Dunarea Calarasi care astepta meciul cu moralul ridicat, daca tinem cont de startul de sezon foarte bun pe care-l au calarasenii. Meciul nu a fost lipsit de incidente, Robicek fiind la un pas sa fie linsat in urma unei interventii de K1 a unui aparator calarasean, iar Lupes a parasit terenul cu mana fracturata la o interventie inconstienta a fostului jucator afumatean Victor Petre. Victoria, si mai ales modul clar in care a fost obtinuta, certifica cresterea de forma a echipei antrenate de tehnicianul Neagu Vasile, care, de la meci la meci, isi imbunatateste jocul care a consacrat-o drept una dintre cele mai bune echipe ale Ilfov-ului, din Liga a III-a. Pentru CS Afumati a marcat Vlada (min. 33 - penalty) si Ionica Marinica (min. 54, 89, 90+2). -sursa:fcafumati.ro- CS STEFANESTI-CS PROGRESUL CERNICA 4-1 Echipe de start: Stefanesti: 1 Manciu – 2 Dinu, 3 Avram, 20 Alecsandru, 5. Burnea – 21, Marinaș, 27 Osca, 8 Dinu, 9 Balan – 28 Arsu, 11 Negrea Cernica: 27 Visan – 22 Pavelescu, 17 Stan, 6 Bivolaru, 5 Sava – 2 Marin, 20 COltatu, 10 Croitoru, 7 Zamfir – 9 Apostol, 8 Enciu. Partida a început cu Ștefăneștiul în forță, iar după doar 10 minute, Bălan deschide scorul de la punctul cu var, acesta transformând un penalty văzut bine de centralul partidei. După încă 10 minute, Ștefăneștiul face 2-0 după o fază școală de senzație, iar Negrea nu ratează ținta. În minutul 44, Ștefăneștiul rezolă de tot partida, Avram reluând cu capul o centrare venită în careu și face 3-0. Era game over de la pauză. În repriza a 2-a, lucrurile sunt păstrat sub control de gazde, iar la singura ocazie a Cernicăi, Enciu reduce din handicap, dar golul acestuia nu face decât să enerveze gazdele, iar la faza următoare, Bălan face dubla și închide meciul: scor 4-1. -sursa:ilfovsport.ro- CS CONPET CIRESU-CS SPORTING LIESTI 4-0 Cireşu şi-a dres golaverajul cu Sporting Lieşti! Având deja patru înfrângeri fără să marcheze vreun gol în primele patru etape jucate în actualul sezon al ligii a treia, Conpet Cireşu şi-a mai reparat golaverajul în partida din cadrul etapei a cincea disputată în compania echipei Sporting Lieşti. Meciul jucat pe stadionul „Municipal” din Brăila a fost la discreţia echipei antrenate de Vasile Darie şi Ionel Ivan care a câştigat cu 4-0 (2-0) un meci pe care l-a controlat în permanenţă. Dorinţa de victorie a „cireşarilor” a fost una foarte mare, având în vedere că brăilenii vroiau să-şi ia revanşa şi după înfrângerea cu 1-2 suferită în faţa gălăţenilor în partida din Cupa României jucată la Lieşti. În prezenţa unui eventual sponsor care ar putea prelua gruparea din Cireşu, Conpet a început partida în forţă şi după numai opt minute a reuşit să marcheze primul gol din actualul sezon al echipei, în liga a treia. Stelică Nicoliţă a scăpat singur în careul oaspeţilor şi cu un şut sec de la 14 metri, pe colţul lung, l-a învins pentru prima dată în acest meci pe Măstăcan: 1-0! După numai alte două minute, Radu Alin a trimis cu capul în plasă centrarea venită de la Crăciun şi scorul era deja 2-0 după numai 10 minute de joc! Apoi brăilenii nu mai forţează, iar gruparea din Lieşti nu are puterea să revină, şi astfel Conpet Cireşu intră la odihna regulamentară cu un avans liniştitor: 2-0. Oaspeţii încep mai bine partea secundă, iar Tudor a respins magistral de sub transversală mingea expediată de Dragoş Voicu în minutul 51. Brăilenii simt pericolul şi revin în atac, dar Nicoliţă (min. 56) şi Nicolae Viorel (min. 58) ratează desprinderea din poziţii foarte bune. Apoi, în minutul 66, Nicoliţă este ţinut clar în careu de Petra, iar arbitrul Adrian Chiriţă (Bucureşti) îi acordă brăileanului... cartonaşul galben pentru simulare! Apoi Tudor l-a blocat pe Dorojan la cinci metri de propria poartă (min. 68), iar trei minute mai târziu se face 3-0: Nicoliţă a scăpat singur spre poarta adversă şi de la marginea careului l-a lobat pe Măstăcan ieşit în întâmpinare. Lui Gheorghe Viorel i-a fost anulat un gol perfect valabil de semnalizarea asistentului Dragoş Radu (Ilfov) în minutul 79, dar patru minute mai târziu Conpet Cireşu va marca (totuşi) şi golul cu numărul patru. A fost un un-doi între Gheorghe Viorel şi Gheorghe Marcel, iar ultimul a şutat din careu fără speranţe pentru portarul oaspeţilor: 4-0 (min. 83). Putea fi şi 5-0 în minutul 89 dacă Nicolae Viorel nu ar fi reuşit ratarea campionatului: Costache a executat perfect o lovitură liberă de la vreo 25 de metri lateral dreapta, mingea a depăşit toţi jucătorii aflaţi în faţa porţii oaspeţilor şi ar fi intrat în poartă, dar Nicolae Viorel pune latul la 30 de centrimetri de linia porţii şi trimite mingea peste transversală! Aceasta a fost ultima ocazie de gol a uni meci în care brăilenii par să fi depăşit „pasa proastă” prin care au trecut, iar acum aşteaptă plini desperanţă partida viitoare de pe terenul echipei Gloria Popeşti Leordeni. După meci, antrernorul principal al brăilenilor, Vasile Darie, ne-a spus bucuros: „Victorie muncită şi pe deplin meritată a noastră pentru care felicit toţi jucătorii mei, şi mă bucur că am reuşit să obţinem primele puncte din actualul campionat. Urmează o deplasare dificilă la Popeşti Leordeni, dar sper ca băieţii să repete evoluţia de astăzi şi să sperăm că vom reuşi să obţinem cel puţim un punct!”. Au marcat: St. Nicoliţă (min.8 şi 71), A. Radu (min.10), M. Gheorghe (min. 79) Conpet: Tudor – Dumitraşcu, V. Nicolae, Ilie, Costache - Bogoş (min. 85: Vârlan), Crăciun, Niţă (min.70 Marcel Gheorghe), Stănciulescu – St. Nicoliţă (min.74: Ghe. Viorel), Radu Alin (min. 80: Grozea). Antrenori: Vasile Darie şi Ionel Ivan. Sporting Lieşti: Măstăcan – Nastea, Petrea, Teleagă (min. 58: Drojan), Postolea – Bahnaşu (min. 68: Gheoca), Lovin, DragoşVoicu, Adamache (min.46: Scutaru) – Daniel Voicu, Stoica (min. 46: Ancerenco).Antrenor: Valentin Cramer Cartonaşe galbene: Nicoliţă, Ghe. Viorel, Crăciun / Nastea, Teleagă A arbitrat destul de slab Adrian Chiriţă (Bucureşti), ajutat de asistenţii Nicolae Măţăoanu (Bucureşti) şi Radu Dragoş (Ilfov) sursa:liga2.ro- Sporting Liești a continuat seria rezultatelor negative în Liga a III-a. În etapa a V-a, gălățenii au înregistrat al IV-lea meci consecutiv fără victorie, pierzând surprinzător, 4-0, la pauză 2-0 pe terenul ultimei clasate înaintea etapei, Conpet Cireșu, echipă care după 4 jocuri din Liga a III-a nu marcase nic un gol și încasase 9. În meciul disputat pe stadionul ”Municipal” din Brăila, Cireșu a deschis scorul rapid în minutul 10, iar în minutul 13 au majorat diferența, acesta fiind și scorul pauzei. La pauză antrenorul gălățean a efectuat două schimbări, au intrat Scutaru și Ancerenco, însă, efectul acestora nu s-a văzut pe tabela de marcaj. În minutul 68, Doru Buciumeanu a epuizat schimbările, au intrat Gheoca și Dorojan, dar cei care au marcat au fost tot gazdele în minutele 75 și 85. Sporting Liești a început jocul în formula: Măsătcan-Postolea, Nastea, Petrea, Teleagă-Voicu Dragoș, Voicu Daniel, Bahnașu, Lovin-Stoica, Adamache. Etapa viitoare, Sporting Liești va juca pe teren propriu, sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 15.00, cu CS Ștefănești. -sursa:SPORTGALATI.COM FC OTELUL II GALATI-FC VOLUNTARI 0-2 Oţelul II a fost învinsă pe teren propriu în etapa a 5-a a Ligii a III-a, Seria II. Junii gălăţeni au pierdut cu 2-0 contra echipei CS Voluntari, liderul la zi al clasamentului. Golurile oaspeţilor au fost marcate în minutele 32 (autogol Sipovic) şi 86 prin Tănase, care a rămas singur cu Abraham. Partida a fost una fără istoric fiind dominată în întregime de cei de la Voluntari, care s-au dovedit o nucă prea tare pentru tinerii gălăţeni. Cu ex-jucători de Liga I, precum Dinu Todoran sau Cristi Irimia în teren, ilfovenii s-au impus destul de lejer, chiar dacă antrenorul Constantin Schumacher a avut la dispoziţie mai mulţi jucători care au cochetat cu formaţia de seniori, dintre care îi amintim pe: Abraham, Sipovic, Chipirliu sau Pungă. Ar mai fi de precizat că Miron de la Oţelul II a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene în minutul 62. În urma acestui rezultat formaţia de tineret a Oţelului a căzut până pe locul 8, în Seria a II-a din Liga a III-a, cu 7 puncte, golaveraj 6-9, după 2 victorii, 1 egal şi 2 înfrângeri. În următoarea etapă, “satelitul” se va deplasa la Cernica (jud. Ilfov), pentru meciul împotriva Progresului din localitate, partida urmând a se disputa vineri, 4 octombrie, de la ora 15.00. -sursa:dunareabatrana.ro-
Posted on: Mon, 30 Sep 2013 06:25:19 +0000