START BB II Perioada înregistrării: 19 iunie – 9 iulie - TopicsExpress

START BB II Perioada înregistrării: 19 iunie – 9 iulie (on-line la bbopenfriends@yahoo) DATE TEHNICE: BB Open Friends II Moldova 2013 Organizator: BB Open Friends Moldova (brebuburciusport.wordpress) Locul de desfășurare: CT Zimbru, Chişinău, Bd Dacia; Tipul suprafeţei: Covor Perioada desfăşurării: 13 – 21 iulie Perioada înregistrării: 19 iunie – 9 iulie (on-line la bbopenfriends@yahoo) Data confirmării participanţilor: 9 iulie Data tragerii la sorţi: 10 iulie (la un local de capitală) Director competiţie: Natalia Brebu Director Adjunct competiţie: Mihai Burciu Arbitru principal, Antrenor: Irina Vieru Maill: bbopenfriends@yahoo Web: bbopenfriendsmoldova.wordpress Disponibilitate: Masculin, Feminin, Dublu comasat (dublu masculin, dublu feminin, mixt) Vârstă minimă obligatorie: 12 ani, anul naşterii 1998 Sistem de joc: Cupă (Şaisprezecimi, optimi, sferturi, semifinale, finală) Taxă de înregistrare: Simplu: 300 lei; Dublu: 50 lei Premii: Simplu: Locurile I şi II: cupe, diplome şi cadouri; Partener Media: Jurnal.md ÎNREGISTRAREA: Pentru a participa la BB Open Friends II Moldova va trebui să expediaţi o cerere de înregistrare către Biroul BB OFM, pe adresa bbopenfriends@yahoo, în care să înscrieţi: Numele şi Prenumele, Data naşterii, Cetăţenia, Nr telefon, Adresa electronică, Proba de joc: Simplu Masculin Simplu Feminin Dublu Simplu Masculin + Dublu Simplu Feminin + Dublu PROGRAM ŞI DESFĂŞURARE: Turneul va avea un punct de control, Biroul BB, compus din arbitrul principal şi directorii turneului, care are ca principale atribuții: -Alcătuirea tabloului (simplu, dublu) -Alcătuirea programului meciurilor cu o zi înainte de etapele de sâmbătă, duminică -Rezolvarea chestiunilor de regulament, ca ultimă instanță dedecizie -Programul meciurilor de pe fiecare teren va fi afișat la finalul fiecărei zile, pentru ziua următoare pe Pagina Facebook BB şi pe maill la fiecare participant; -Participanţii se obligă să răspundă prin CONFIRMARE la program prin mesaj pe Pagina Facebook BB ori prin maill, în caz contrar vor fi avertizaţi; -Meciurile se vor juca la CT Zimbru din Chişinău în zilele de sâmbătă şi duminică (13 şi 14 iulie), sâmbătă şi duminică (20 şi 21 iulie), de la ora 9:00 la ora 21:00; SISTEM DE COMPETIŢIE: 1. Participanţii vor fi repartizaţi pe plasa competiţională în funcţie de BB Clasament, unde primii 8 din TOP vor fi înscrişi în metoda în care aceştia nu se vor putea întâlni între ei până în semifinale, iar primii 2 din TOP până în finală. 2. Meciurile se vor juca după sistemul clasic, din maxim 3 seturi: a) Setul I va începe de la 0-0, iar DEUCE-urile se vor juca dintr-o singură posibilitate, jucătorul de la serviciu îşi va alege colţul de servire; b) Setul II se va disputa similar cu primul c) Setul III, în caz de necesitate, se va disputa pe puncte de Tie-Break până la 10, fără diferenţă de două puncte; 3. Meciurile vor fi arbitrate doar la solicitarea participanţilor unui meci, cu solicitare prealabilă! În cazul în care ambii participanţi la o partidă nu vor necesita serviciul arbitrului, atunci cei doi vor arbitra partida prin conduită de fair-play şi respect faţă de adversar; 4. Fiecare participant care a învins într-o rundă va fi obligat să expedieze rezultatul final al meciului către Biroul BB pe maill: bbopenfriends@yahoo, sau la mobil 079576814, până la ora 24:00 a zilei în care a susţinut partida; 5. Participanţii care se înscriu la BB Open Friends II Moldova vor primi 5 puncte bonus pentru înregistrare; 6. Participanţii care vor câştiga în Turul I vor primi câte 7 puncte şi se vor califica în runda următoare; 7. Participanţii care vor pierde în Turul I nu vor primi puncte, vor rămâne în BB Clasament doar cu cele 5 puncte bonus pentru înregistrare, dar se vor califica în Turneul de Consolare unde vor putea primi, dacă vor învinge, alte 4 puncte; 8. Participanţii care câştigă un meci de consolare vor primi câte 2 puncte; 9. Participanţii la dublu masculin vor juca în acelaşi concurs cu participantele de la dublu feminin, cât şi cu perechile de la mixt. PUNCTAJ: Sistemul de puncte de la BB Open Friends II diferă în consistenţă de cel de la BB Open Friends I, însă punctele obţinute se vor ataşa în BB Clasament în continuarea punctelor de la BB Open Friends I, după cum urmează: Pentru participare la BB II: 5 puncte Victorie în meci de consolare: 2 puncte Victorie în 16-mile de finală: 7 puncte Victorie în optimi de finală: 10 puncte Victorie în sferturile de finală: 12 puncte Victorie în semifinale: 15 puncte Victorie în finală (campion): 20 puncte SANCŢIUNI: 1. Partcipantul care a transmis mesajul de confirmare faţă de programul meciului (meciurilor) şi nu s-a prezentat la meci va pierde tehnic meciul cu scorul de 0-6, 0-6 în favoarea adversarului său; 2. Partcipantul care a transmis mesajul de confirmare faţă de programul meciului (meciurilor) şi a întârziat cu 15 minute la meci va pierde tehnic meciul cu scorul de 0-6, 0-6 în favoarea adversarului său; 3. Fiecare participant la un meci va avea dreptul să fie însoţit la scaun de un reprezentant al staff-ului său (antrenor, instructor, rudă), care va menţine liniştea pe întreaga durată a meciului, în caz contrar, la indicarea participantului advers, meciul va fi suspendat, iar adversarul va câştiga prin victorie tehnică! 4. Fiecare participant la un meci va avea dreptul să fie susţinut din tribune de proprii fani, dar care vor menţine liniştea pe întreaga durată a meciului, în caz contrar, la indicarea participantului advers, meciul va fi suspendat, iar adversarul va câştiga prin victorie tehnică! 5. Fiecare participant la un meci va beneficia, la solicitare faţă de adversarul său, la o pauză medicală de 15 minute, dacă aceeaşi problemă medicală va persista, participantul va fi obligat să se retragă din meci, iar adversarul său va învinge tehnic; Dacă a doua pauză de 15 minute solicitată se referă la o altă afecţiune, atunci participantul va fi în drept să beneficieze de această pauză; Astfel de solicitări vor fi în număr de tre pentru un meci; 6. Participanţii învingători ai unui meci care nu vor expedia pe maill, sau telefon, rezultatul final al meciului până la ora 24:00 al zilei în care a disputat meciul va fi sancţionat cu pierderea a 2 puncte din bonusul victoriei sale; BB Open Friends Moldova este un Proiect lansat la 9 martie 2013 în Republica Moldova cu obiectivul de a promova valorile sportului nobil –tenisul, între persoanele non-profesioniste din ţara noastră. Proiectul nu este doar o platformă unde persoanele joacă tenis în cadrul unor turnee organizate după sistemul profesionist mondial, ci este şi o reală comunitate socială, unde participanţii sunt parte a unei familii sportive, care împreună contribuie la dezvoltarea armonioasă a activităţilor sportive. BB Open Friends Moldova are planuri grandioase de a atinge orizonturi noi în a deveni acel hobby necesar pentru viaţa cotidiană a tinerilor, oamenilor muncii, dar şi a veteranilor, unde cu toţii împreună să vor fi protagoniştii unui mod sănătos de viaţă prin practicarea activităţilor sportive din agenda noastră! Tu poţi fi în această familie, fără să treci examene, bariere şi impedimente, trebuie doar să-ţi spui în sine că doreşti să faci sport, iar aceasta este simplu în a deveni realitate. Ne găseşti în cea mai frumoasă comunitate socială sportivă de pe Facebook, la adresa facebook/pages/bb-open-friends-moldova; Prima ediţie s-a desfăţurat în perioada 9 martie – 16 iunie, la Chişnău, Clubul de Tenis Terra Ten, fiind câştigată de: Elena Organ (Moldova) –feminin Olimpiu Sandu (Moldova) –masculin Olimpiu Sandu (Moldova) / Gheorghe Butuc (Moldova) –dublu facebook/pages/BB-Open-Friends-Moldova/123628171150402
Posted on: Wed, 19 Jun 2013 07:32:52 +0000