ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ - ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ Το - TopicsExpress

ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ - ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ Το σημερινό ματς ξέραμε από πριν πως θα ήταν μια δυνατή μάχη, αφού οι αντίπαλοι είναι υπολογίσιμοι και γενικά από τις καλές ομάδες του ομίλου. Την κατάσταση δυσκόλεψε η απώλεια του τερματοφύλακά μας τελευταία στιγμή, αφού ο Δημήτρης Σεβδικιαλής ήταν άρρωστος (περαστικά!) και ο Στέργιος δεν μπορούσε να έρθει. Ευτυχώς, σαν από μηχανής θεός βρέθηκε ο Άγγελος Φατούρος (!) που ανέλαβε να φυλάξει την εστία μας. Με τον Αντώνη στην επίθεση, τους Σκιάννη και Κοσμίδη στο κέντρο και τους Πολύζο και Γουργιώτη στην άμυνα ξεκινήσαμε το ματς, που ήταν μάλλον ισορροπημένο. Δυστυχώς οι αντίπαλοι προηγήθηκαν και ένω είχαν χαθεί κάποιες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, σε μια φάση που η άμυνα έχασε τον πολύ δραστήριο επιθετικό τους. Ωστόσο, η άμυνά τους μας επέτρεπε να δημιουργούμε κάποιες ευκαιρίες, που δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε. Η πολυπόθητη ισοφάριση ήρθε από φάουλ-κεραυνό του Αντώνη που ο τερματοφύλακας των αντιπάλων δεν είδε ποτέ. Μετά τις πρώτες αλλαγές, το σχήμα της ομάδας μπερδεύτηκε κάπως και αποδιοργανώθηκε ελαφρώς η άμυνα, αλλά και το κέντρο. Φάσεις έβγαιναν αλλά με δυσκολία και ο αντίπαλος τερματοφύλακας κατόρθωνε να κρατάει τη μπάλα έξω από τα δίχτυα του σε όλες τις περιπτώσεις. Ο Άγγελος στο τέρμα κρατούσε καλά, αλλά η βραδιά του επεφύλασσε άτυχες στιγμές, καθώς με ένα απίθανο γκολ με πλάτη του αντίπαλου επιθετικού στο τέρμα μας και με ακόμη ένα πολύ δύσκολο γκολ από διαγώνιο, μακρινό σουτ, βρεθήκαμε να χάνουμε 3-1 σε λίγα λεπτά μέσα στο 2ο ημίχρονο. Στην επίθεση Κοσμίδης, Σκιάννης και Αντώνης δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν σωστά και να βρεθούν, έτσι οι φάσεις ήταν λίγες. Δυστυχώς δεχθήκαμε και 4ο γκολ σε μια ακόμη άτυχη στιγμή για τον Άγγελο, από μακρινό σουτ που κατέληξε στο δοκάρι και στην επαναφορά σκόραραν οι αντίπαλοι σχεδόν σε κενή εστία. Σε κενή εστία βρέθηκε και ο Δημήτρης μετά από λίγα λεπτά, έπειτα από κούρσα του Αντώνη και παράλληλη πάσα, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγα εκατοστά άουτ, ουσιαστικά εξαντλώντας τις όποιες ελπίδες είχαμε για ανατροπή. Προς το τέλος του παιχνιδιού υπήρξε ένα χέρι του Αντώνη μέσα στην περιοχή και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς το άδειο τέρμα, με αποτέλεσμα να σφυριχθεί πέναλτι και να του δωθεί κίτρινη κάρτα. Η εύστοχη εκτέλεση έκανε το σκορ 5-1. Λίγο αργότερα ακολούθησε ένας άσχημος τραυματισμός αντιπάλου που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με πιθανότητα κάποιο κάταγμα ή σπάσιμο στο χέρι του, του ευχόμαστε περαστικά. Στην τελευταία φάση του ματς ο Δημήτρης Σκιάννης κινήθηκε με τη μπάλα εκτός περιοχής και νίκησε με σουτ τον τερματοφύλακα, με το γκολ φυσικά να είναι της τιμής, κάνοντας το τελικό 5-2. Κάπου εδώ πρέπει να αναφέρουμε δύο παράγοντες που σημάδεψαν το ματς. Πρώτον, το νέο χλοοτάπητα του γηπέδου που με μόλις μια εβδομάδα ζωής είναι σχεδόν απάτητος και ως αποτέλεσμα γλίστραγε απίστευτα. Έτσι είχαμε πολλές επικίνδυνες πτώσεις παικτών που αφενός κατέστρεφαν το παιχνίδι και των δύο ομάδων και αφ΄ετέρου θα μπορούσαν να προκαλέσουν τραυματισμούς. Δεύτερον, το πολύ δυνατό παιχνίδι των αντιπάλων που από το πρώτο λεπτό έμπαιναν στις διεκδικίσημες μπαλιές και έδιωχναν με αχρείαστες κλωτσιές και όπως-όπως. Οι περισσότεροι από εμάς δεχθήκαμε αρκετά χτυπήματα και παρότι ο διαιτητής σφύριξε αρκετά φάουλ, δεν κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να επιβάλλει πειθαρχία στην αντίπαλη ομάδα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν και αψιμαχίες στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το δυνατό παιχνίδι από μεριάς τους συνεχιζόταν μέχρι το τέλος. Μπορεί να μην άλλαζε το τελικό αποτέλεσμα αλλά 1-2 κίτρινες κάρτες έπρεπε να τις δεχθούν από νωρίς και ίσως αυτό άλλαζε τη ροή του αγώνα. Δεν απογοητευόμαστε και πάμε για το επόμενο ματς με την ίδια θέληση. Ήταν ένα αμφίρροπο ματς που με λίγη τύχη θα μπορούσε να είχε λήξει με νίκη μας, αν μετουσιώναμε τις ευκαιρίες σε γκολ. Συνέβη το αντίθετο και έτσι χάσαμε. Μόλις υπάρξει ενημέρωση για το επόμενο ματς θα βγεί και η σχετική ανακοίνωση εδώ.
Posted on: Tue, 29 Oct 2013 23:07:10 +0000