City’us Tîrgu-Mureș a pierdut în cea de-a doua confruntare de - TopicsExpress

City’us Tîrgu-Mureș a pierdut în cea de-a doua confruntare de la Kuwait Mini World Futsal Club Tournament, 1-4 cu Al-Muharraq din Bahrain. Partida a fost un surprinzătoare, sau poate chiar ciudată. Adversarii nu au făcut altceva decât să se apere în propriul careu și să încerce contraatacuri. Două le-au fructificat în prima parte, pentru un 2-0 la pauză. În repriza secundă, Muharraq nu a ieșit din terenul propriu, dar arabii au mai punctat de două ori, pe final de meci, pe fondul jocului fără portar al campioanei României. De partea cealaltă, echipa noastră a ratat cel puțin 20 de ocazii clare de gol, mingea lovind de 6 ori barele porții adverse. Portarul celor de la Muharraq a avut o zi fantastică, parând numeroase șuturi. Singurul gol a fost reușit de Bogdan Covaci, în minutul 30. La rezultatul surprinzător de ieri au mai contribuit sistemul de joc stabilit de organizatori, cu 2 reprize a câte 20 de minute, dar fără a se opri cronometrul, arabii trăgând de timp în repetate rânduri, dar și centralii din Asia, care au dictat lovituri libere și cartonașe galbene, doar împotriva echipei noastre. Un exemplu concludent, Mimi Stoica a fost eliminat de pe teren în minutul 36, după 2 cartonașe galbene primite în urma unor faulturi inexistente. Pentru City’us au început partida: Iancu – Lupu, Mimi Stoica, C. Matei, Gherman. Au mai jucat: Szocs, Covaci, Muntean, Daniel Raymond. În celălalt joc al grupei, Pinocho Futsal a învins pe Erdre cu 3-2, după ce la pauză francezii conduceau cu 2-0. Clasament Grupa B: 1. Pinocho Futsal 2 2 0 0 5-3 6 2. Al-Muharraq 2 1 0 1 5-3 3 3. City’us 2 1 0 1 7-8 3 4. Erdre 2 0 0 2 6-9 0 Iată și tabloul rezultatelor din primele 2 grupe: GRUPA A Cardinal-Rivne (Ucraina) – Misr LelMakasa (Egipt) 2-1 Atletico Huila (Columbia) – Al-Nasser (Arabia Saudită) 5-1 GRUPA B Pinocho Futsal (Argentina) – Erdre Atlantique (Franța) 3-2 City’us Tîrgu-Mureș (România) – Al-Muharraq (Bahrain) 1-4 Programul următoarelor zile: Marți, 16 iulie: 15.50: Dabiri Tabriz (Iran) - Al-Qadsia (Kuwait) 17.00: Sport Colonial (Paraguay) - Al-Sadd (Qatar) Miercuri, 17 iulie: 15.50: Santiago Futsal (Spania) - Chonburi (Thailanda) 17.00: MNK Alumnus Zagreb (Croația) - Al-Kazma (Kuweit) În ultimul meci al grupei, City’us Tîrgu-Mureș o va întâlni pe Pinocho Futsal (Argentina), vineri 19 iulie, de la ora 15.50. Echipa tîrgumureșeană va obține biletele pentru semifinale, dacă va câștiga în fața argentinienilor, iar Al-Muharraq obține cel mult un egal în meciul cu Erdre Atlantique.
Posted on: Tue, 16 Jul 2013 07:48:33 +0000