Áder János a vb kiemelt fővédnöke. Tévéközvetítés - TopicsExpress

Áder János a vb kiemelt fővédnöke. Tévéközvetítés naponta. Két új magyar tag a Hírnév Csarnokában. Öt londoni olimpiai bajnok a mezőnyben, közöttük van a háromszoros aranyérmes japán Josida és Icso. A 74 kg-ban indul Lőrincz Tamás dél-koreai legyőzője. Olyan országokból is érkeznek birkózók, amelyeknek a létezéséről sem nagyon tudunk. ● Áder János köztársasági elnök elfogadta a felkérést: ő a budapesti világbajnokság kiemelt fővédnöke. ● A közszolgálati televízió naponta másfél óra adásidőt szán a versenyre: 20.45 és 21.45 óra között az m2 a helyszínre kapcsol, ahol az éppen zajló helyosztók közvetítése mellett felidézi a nap egyéb történéseit, majd 22.30-tól az m1 sugároz félórás összefoglalót. A vb televíziós kommentátora Mohay Bence, a szakkommentátor pedig Bácsi Péter lesz. A Kossuth Rádióban hétköznap 21.05 és 21.30 óra között, hétvégén pedig 20.35 és 21.00 óra között hallhatók közvetítések, tudósítások, riportok. Az esemény rádiós kommentátora Novotny Zoltán. ● Két új magyar név a Hírnév Csarnokában (Hall of Fame). Kocsis Ferenc a versenyzők kategóriájában Kozma István és Polyák Imre táraságába kerül, míg Gáspár Tamás a most létrehozott, sportvezető csoport tagja lesz. A világ birkózásának több más kiválóságával együtt szeptember 20-án, későn este, a döntők után iktatják be őket a Grand Hotel Hungáriában. Emlékeztetőül: a Hall of Fame tagja dr. Hegedüs Csaba a sportlegendák, illetve Kruj Iván a bírók kategóriájában. ● Nyilvánvalóan az olimpia körüli huzavona is közrejátszott abban, hogy az országok nagy része – a nagy izgalmak közepette – nem tartotta be az egyéni nevezések határidejét. Nem küldte el például India sem, de a versenyzői biztosan indulnak a vébén, hiszen nálunk edzőtáboroznak. ● Öt friss olimpiai bajnok a mezőnyben – vagy tán több is?... - Kellemes meglepetés, hogy a japán női csapatban szerepel a két háromszoros olimpiai bajnok, Szaori Josida (55 kg) és Kaori Icso (63 kg). Josida 31 éves, a világ legeredményesebb birkózója, tavaly nyerte a 10. világbajnoki címét (a nőknek az olimpia évében is rendeznek vb-t), egyben a 20. aranyérmét felnőtt-világversenyen. Icso a 30. évében van, ő „csak” hétszeres világbajnok. Az idén nem indultak jelentős nemzetközi versenyen, így az Ázsia-bajnokságon sem, elkönyvelte a világ, hogy visszavonultak. London harmadik háromszoros olimpiai bajnoka, az üzbég Artur Tajmazov is eljön Budapestre, de már csak nézőként. - A két japán klasszison kívül további londoni győztesek is érkeznek: az orosz kötöttfogású Roman Vlaszov (74 kg) és a Lőrincz Tamás ellen győztes, dél-koreai Kim Hjeon-vu, aki egy súlycsoporttal feljebb lépett, a 74 kg-ba, ott tehát két olimpiai bajnok találkozhat. - A négy bajnok érkezését bejelentették a szeptember 11-i sajtótájékoztatón. Alig két órával később megérkezett az orosz női csapat nevezése, és ott találtuk az ötödiket: Natalja Vorobjova indul a 72 kg-ban. ● Hét világbajnoki címvédő – vagy tán több is?... - A legutóbbi, 2011-es világbajnokság győztesei közül heten védhetik meg a címüket. A kötöttfogásban az azeri Rovsan Bajramov (55 kg), a már említett orosz Vlaszov és a török nehézsúlyú, Riza Kayaalp. A női mezőnyben a két japánon kívül a kínai Xi Louzhouma, míg a szabadfogásban az iráni Mehdi Taghavi Kermani. Az utóbbi kettő érdekessége az, hogy most mindketten egy súlycsoporttal lejjebb birkóznak, Xi a 63, Taghavi pedig a 60 kg-ban. Hogy a rajtig még hány isztambuli bajnok jelentkezik be, nem tudni. ● Két korábbi olimpiai bajnok a tagja az orosz kötöttfogású csapatnak. Iszlam-bek Albijev Pekingben nyerte a 60 kilót, majd 2009-ben világbajnok lett. Azt követően lépett feljebb, Lőrincz Tamás súlyába, a 66 kg-ba, tavaly bronzérmet nyert az Európa-bajnokságon. Elküldték az utolsó kvalifikációs versenyre, Helsinkibe, de csak 5. lett, nem szerzett kvótát. Idén az oroszok Adam Kurakot kezdték menedzselni, őt Lőrincz Tamás az Eb döntőjében megverte, majd Varsóban, a Pytlasinski-emlékversenyen porrá zúzta. A 84 kilós Alekszej Misin kilenc éve, Athénban nyert olimpiát, utoljára 2009-ben szerzett aranyat, Európa-bajnokságon. Már-már süllyesztőbe került, de a hazai riválisokat folyamatosan elverte, mígnem az idén, 34 évesen, újra Európa legjobbja lett. ● Az edzők között felvonul az elmúlt évtizedek birkózótörténelme. A legnagyobb nevek a szabadfogásban találhatók: a fogásnem két zsenije, a japán Judzsi Takada és az orosz Arszen Fadzajev, illetve az egyik legnagyobb tanára, a híres mahacskalai birkózócentrum vezetője, az orosz Jurij Sahmuradov. Csapatvezetőként érkezik a fehérorosz küldöttséggel a háromszoros olimpiai bajnok Alekszandr Medvegy. ● Mind az öt földrész jelen lesz ezúttal is. Az amerikai kontinensről az ismert nagyok mellett csapatot küld Argentína, Brazília, Dominika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Panama, Peru, ami már annak az előszele, hogy a következő olimpia házigazdája Rio de Janeiro lesz. Már nem sorolható a kuriózumok közé Puerto Rico, amely az elmúlt két évben világbajnokságon és olimpián is nyert érmet. Földrajzot tanuló gyerekeknek érdekes feladat: keresse meg a térképen az Afrikához tartozó Komori-szigeteket, vagy Óceániában Palaut, és akkor látjuk, honnan is érkeznek birkózók a budapesti világbajnokságra.
Posted on: Sat, 14 Sep 2013 13:41:10 +0000