În anul 2000, la Sydney, am fost martorii uneia dintre cele mai - TopicsExpress

În anul 2000, la Sydney, am fost martorii uneia dintre cele mai frumoase performanţe sportive româneşti: Andreea Răducan, după ce câştigase deja aurul cu echipa, era speranţa noastră la o medalie olimpică la întrecerea individuală. Şi-a păstrat calmul şi concentrarea în faţa emoţiilor copleşitoare şi, după trei aparate, era marea favorită a concursului. Exerciţiul de la sol a reprezentat o bucurie enormă pentru toţi românii. Nu numai că Andreea a devenit campioana olimpică, dar podiumul a fost în întregime românesc, pentru prima şi ultima oară în istorie: Simona Amînar a câştigat medalia de argint, iar Maria Olaru pe cea de bronz. A fost ultima oară când o astfel de performanţă a fost posibilă, deoarece după actualele reguli ale competiţiei fiecare ţară are dreptul doar la două gimnaste în competiţia individuală. https://youtube/watch?v=iAw7PUp63Z8
Posted on: Sat, 13 Jul 2013 07:14:16 +0000