+ cucc Iker Casillasról Karrierje Real Madrid Casillas az - TopicsExpress

+ cucc Iker Casillasról Karrierje Real Madrid Casillas az 1990-91-es szezonban került a Real Madrid utánpótláscsapatához. Már 1997. november 17-én, egy Rosenborg elleni BL-meccsen felkerült az első csapat keretébe, bemutatkozására csak 1999-ben került sor.[5] A következő szezonban már végérvényesen kiszorította Bodo Illgnert a kezdőcsapatból.[6] 2000-ben, a Valencia elleni BL-döntőn ő lett a legfiatalabb kapus, aki győzni tudott a sorozatban.[7] Casillas egy bajnokin, a Santiago Bernabéu stadionban. A 2001-02-es szezonban egy formahanyatlás miatt César Sánchez kiszorította őt a kezdőcsapatból, és gyakorlatilag az egész szezonban ő védett.[5] A BL-döntőn, a Leverkusen ellen azonban César megsérült, így neki kellett beállnia. Több nagy védést bemutatva hálálta meg a lehetőséget, így ismét BL-győztes lett. A 2002-03-as idény végén második bajnoki címét ünnepelhette, miután a Real nagy csatában, mindössze két ponttal előzte meg a Real Sociedadot. Az ezt követő időszak, hasonlóan a klubhoz, egy kevésbé sikeres időszak a pályafutásában, A 2002-03-as szezon óta a csapat az elvárásokhoz képest mindössze két bajnoki címet szerzett (2006-07, 2007-08). Utóbbi szezonban szerezte meg Casillas pályafutása első Zamora-díját, vagyis átlagban ő kapta a legkevesebb gólt a bajnokság során.[8] 2008. február 14-én ő és a klub másik ikonja, Raúl is szerződést hosszabbítottak, Raúl 2011-ig, Casillas pedig 2017-ig. Amennyiben utolsó szezonjukban legalább harminc mérkőzésen játszanak, szerződésük automatikusan egy évvel meghosszabbodik. Casillas kivásárlási ára egyébként 113 millió font.[9][10] 2010 nyarán Raúl a német Schalke együtteséhez igazolt, így ez már értelemszerűen csak Casillasra vonatkozik. 2009 februárjában beállította, és azóta meg is döntötte Paco Buyo rekordját, vagyis ma már ő a legtöbbször pályára lépő kapus a Real Madrid történetében.[11] A 2009 nyári átigazolási időszak alatt sokan pletykáltak a Manchester City érdeklődéséről, azonban a klub szerint a kisebbik manchesteri csapat hivatalos ajánlatot nem tett. A másik manchesteri alakulat, a United is érdeklődött iránta, ez azonban még annyira sem bizonyult komolynak, mint a City érdeklődése.[12] Korábban más Premier League-klubok is szerették volna leszerződtetni, azonban Casillas szerint „nem áll szándékában” eligazolni.[13] A 2010-11-es szezonnak a Real új vezetőedzővel, José Mourinhoval vágott neki. Casillas helyettese immár nem Jerzy Dudek, hanem Antonio Adán lett. A szezon során összesen két mérkőzést hagyott ki, egyet az RCD Espanyol ellen, amikor a második percben a kiállítás sorsára jutott, a következőn pedig az azért járó eltiltását töltötte.[14][15] Válogatott Casillas a 2008-as Eb-n Casillas az utánpótlás-válogatottak-közül először az U17-esben játszott először. Az U17-es vb-n 16 évével ő volt a spanyol keret legfiatalabb tagja. Jelenleg Casillas a legtöbbszörös válogatott spanyol labdarúgó 128 fellépéssel. Felnőtt világversenyen először a 2000-es Eb-n szerepelt a válogatottal, ekkor még Santiago Cañizares mögött második számú kapus volt. Eredetileg a 2002-es vb-n is csere lett volna, azonban Cañizares egy elég valószínűtlen sérülést szenvedett, miután a torna előtt nem sokkal egy eltört after shave-üveg egy szilánkja megsértette a nagylábujját.[16] A 2004-es Eb selejtezőin számolt vele a mindenkori szövetségi kapitány először kezdőként. A kontinenstronán a spanyolok már a csoportkörben kiestek, itt is mindhárom meccsen kezdő volt. A 2006-os világbajnokságon a a spanyolokkal, mint az egyik titkos esélyes számoltak. A megálljt a nyolcaddöntő, valamint a Zinedine Zidane vezette francia válogatott jelentette a spanyoloknak. Casillas Mivel Raúl a 2006-os vb után már nem szerepelt a válogatottban, Casillas kapta meg a csapatkapitányi karszalagot. A 2008-as Eb volt az első nagy torna, ahol csapatkapitányként szerepelhetett. A negyeddöntőben elévülhetetlen érdemei voltak a továbbjutásban, ugyanis a negyeddöntőben, a tizenegyespárbaj során Antonio di Natale és Daniele de Rossi büntetőjét is kivédte, végül a spanyolok 4–2-re nyerték a büntetőpárbajt.[17] A spanyol csapat végül a végső győzelmet is megszerezte, és Casillas lett az első kapus csapatkapitány, aki magasba emelhette a trófeát.[18] 2008-ban Reinával a Zubizarreta és Buyo által tartott leghosszabb spanyol góltalansági csúcsot döntötték meg, miután 740 percen keresztül nem tudtak a hálójukba találni. A góltalanságnak a belga Wesley Sonck vetett véget.[19] Ugyancsak 2008-ban az IFFHS a világ legjobb kapusának választotta.[20] Ő lett minden idők harmadik legjobb kapusa is.[20] 2009. szeptember 5-én, a Belgium elleni 5–0 győzelem alkalmával beállította Zubizarreta legtöbb gól nélküli meccs-rekordját.[21][22] 2009. november 14-én, Argentína ellen ünnepelte századik válogatottságát, ezt rajta kívül csak két embernek sikerült elérni.[23][24] A fájlhoz képjegyzet tartozik Casillas és a spanyol válogatott 2009 novemberében, az Ausztria elleni barátságos mérkőzésen A 2010-es, Dél-afrikában megrendezett vb-n ismét csapatkapitánya volt a nemzeti csapatnak. A tornán mindössze két gólt kapott, mindkettőt a csoportkörben, előbb Svájc, majd Chile ellen.[25][26] A kieséses szakaszban, a negyeddöntőben Paraguay volt az ellenfél. A spanyol csapat nem játszott jól, olyannyira, hogy Paraguay tizenegyest kapott egy lerántást követően. Óscar Cardozo büntetőjét Casillasnak sikerült megfognia, és később a spanyolok David Villa révén megszerezték a győzelmet.[27] A nyolcaddöntőben Portugáliát sodorta a spanyolok útjába a sors. Casillas ekkor sem kapott gólt, Spanyolország pedig Villa erősen vitatott góljával jutott tovább.[28][29] Az elődöntőben Németország ellen kellett kivívni a továbbjutást. Casillas itt több fontos védést bemutatva ismét gól nélkül zárt, Spanyolország pedig Carles Puyol góljával jutott tovább.[30] A döntőt a spanyolok Hollandia ellen vívták. A rendkívül durva mérkőzésen Casillas kétszer is százszázalékos ziccerben akadályozta meg Arjen Robbent a gólszerzésben. A győztes gólt végül Andrés Iniesta szerezte meg a 116. percben.[31][32] A torna végeztével ő kapta a legjobb kapusnak járó Aranykesztyű-, más néven Jasin-díjat.[33][34][35] Közvéleményben kialakult képe Társadalmi elkötelezettség 2010-ben megkapta a legkiemelkedőbb nemzeti sportolónak járó díjat a társadalmi és a sportban nyújtott teljesítményéért, a "Provincia de Guadalajara"-t, Guadalajara önkormányzatától. A malária ellen 2007 decemberében Iker Casillas a teniszező Rafael Nadal-lal és más hírességekkel együtt részt vett egy jótékony célú meccsen, melynek célja adománygyűjtés volt a malária ellen. UNICEF 2008 májusában részt vett a X. Bölcs Alfonz Egyetem által rendezett szolidaritás hetén, amelynek bevételét a harmadik világ hátrányos helyzetű gyerekeinek az oktatására fordították az UNICEF közreműködésével. Iker és a Plan España (ONG) 2008 júliusában az ONG Plan International España (spanyol civil szervezetek) egyik kampányának főszereplőjeként meglátogatta Peru-ban a Cuzco megyében lévő falvakat, különösen Patabambát, ahol aktívan tevékenykedett, ugyanis játszott egy focimeccsett a körzetben élő gyerekekkel 3800 méter magasságban, Emilio Butragueño, az ONG kuratóriumi tagja társaságában
Posted on: Fri, 09 Aug 2013 17:25:27 +0000